Prečo je Slovák o 16 rokov skôr chorý ako Švéd

Autor: Jaroslav Ridoško | 7.2.2019 o 18:22 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  3990x

Ako si predstavujete svoju starobu? Temer bezcieľne blúdenie nemocnicami, či nekonečné ničnerobenie v starobinci? To je predstava ako z katastrofického filmu. Alebo zo súčasnosti u nás?

Starneme, nie je to len štatistický fakt. Optimisticky vyzerá fakt, že sa predlžuje vek, dokedy žijeme. Lenže vek dožitia a vek života v plnom zdraví sa líši. Medicína nám totiž nepredlžuje zdravie a mladosť, medicína nám predlžuje starobu a schopnosť žiť s chorobami..

Dôležitejší ako vek dožitia je vek života v plnom zdraví. Volá sa to index kvality života, (Healty life years), zostavuje ho OECD a ten ukazuje, dokedy je človek v krajine zdravý a kedy je už chorý. U nás sa toto číslo pohybuje na úrovni približne 57 rokov. Slovensko je na predposlednom mieste medzi ženami a štvrtom od konca medzi mužmi (za nami sú len pobaltské krajiny). Pre zaujímavosť, priemer OECD je 64 rokov a najvyšší index dožitia v zdraví má Švédsko 73 rokov.

Preložené do ľudskej reči, priemerný obyvateľ Švédska žije zdravší, kvalitnejší život o 16 rokov dlhšie, ako priemerný Slovák.

Život v zdraví znamená, že nemáte pred sebou pri raňajkách hŕbku tabletiek. Že nechodíte po diabetológoch, kardiológoch a ďalších špecialistoch. Áno, znamená to aj zdravšie potraviny, ktoré si vyberáte z ponuky, viac pohybu, lepšiu preventívnu starostlivosť. A zo strany štátu či komunikácie s verejnosťou viac osvetových programov zameraných nie na „propagáciu chorôb“, ale na prevenciu a zdravie. Môžeme sa od Švédska veľa učiť.

Štát nemôže kontrolovať, čo máme na tanieri, či sa hýbeme. Problém s nemocnicami a lekármi – ich nedostatkom a úrovňou – je aj v tom, že chodíme a musíme k nim chodiť aj preto, že sme o 16 rokov skôr chorí, ako Švédi. Nemáme dosť lekárov, lebo ich my, pacienti, občania, potrebujeme viac. Nestaráme sa tak o svoje zdravie a radšej hľadáme zázračné riešenie v pilulke, než vo vlastnom postoji k životu. Mimochodom, na Slovensku sme v spotrebe liekov na hlavu na popredných svetových priečkach.

My všetci v určitom veku života, si zaslúžime mať adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Boli by sme boli veľmi radi, ak by sme ju mohli ponúkať ľuďom, ktorí sú už vo veku dôchodcov. Ale tie aktívne roky života, tie si musíme vziať do rúk my sami. Prevencia nie je iba slovo, je to náš prístup k životu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?