5 minút pre seniorov

Autor: Jaroslav Ridoško | 8.10.2019 o 8:10 | Karma článku: 5,32 | Prečítané:  2143x

V októbri sa nám odrazu zjavia pred očami seniori. Akoby zvyšné mesiace v roku sme úctu starším prejavovať nemali. Čo však s úctou k seniorom v ambulancii lekára?

Čo to vlastne je, ten mesiac úcty k starším? Keďže už ani ja nie som dávno teenager, majú ma púšťať sadnúť si v autobuse? Alebo má štát okrem vlakov pre seniorov zadarmo ponúknuť ešte čosi ďalšie? Vodové rožky zadarmo? Opiť rožkom, hovorí sa, to sa občas v politike robí. Veď hlasy voličov sa zídu.

Čo však znamená úcta k starším v ordinácii lekára? Akosi prirodzene s narastajúcim vekom pribúda aj návštev u lekára, či dokonca pobytov v nemocniciach. Seniori sú v nemocniciach neraz temer ako doma, ale domácke prostredie tam často nemajú.

Blížia sa voľby a vzduchom už lietajú slogany o rýchlejšej návšteve lekára a sľuby, akoby politické strany mali v skrini tisíce chýbajúcich lekárov a sestier a vypustia ich, až keď vyhrajú voľby.

Nie je to také jednoduché, priatelia. Žiadna zázračná doba zdravotníctvo nečaká, len systém skvalitňovania toho, čo máme, postupne, po krôčikoch.

Viete, čo mi chýba na medicínskych školách? Že nás neučia, že v tom ľudskom tele, v tej spleti ciev, svalov a kostí, je niekde človek. Jeho duša.

Viete, ako pomôže staršiemu človeku, keď si urobíte pre neho navyše päť minút času v ordinácii? Spýtajte sa ho nie na to, čo ho bolí, ale na to, ako sa má. Aby pre vás ten senior v ordinácii nebol prípad, nebol len ľudské telo, ale aj človek. Seniori už pre túto spoločnosť urobili, čo bolo v ich silách.

Zdravotníctvo nespasí ďalšie plátanie dier z rozpočtu. Dokonca aj to dobro, čo je v stratifikácii nemocníc kdesi ukryté, nepomôže starším. Ale my vieme pomôcť aj dnes. Každý v bielom plášti má tu obrovskú moc byť k tým seniorom vľúdnejší. O kúsoček, o jeden úsmev.

A nielen počas mesiaca úcty k starším, ale celý rok. Aj to je zlepšenie zdravotníctva, byť priateľský k pacientom.

Isto, čakám spŕšku komentárov k nefungujúcim nemocniciam, čakacím dobám a dezorganizácii práce a nesystémovosti celého procesu. Máte pravdu, slovenské zdravotníctvo vo svojej každodennosti nesie na svojich pleciach roky zlých, nesystémových opatrení.

Ale už dnes sa môžeme správať k pacientom a zvlášť krehkým seniorom v ordináciách slušne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?