Zdravý muž je sexy

Autor: Jaroslav Ridoško | 7.11.2019 o 7:59 | Karma článku: 9,84 | Prečítané:  3981x

Tak čo, dáte si kávu? Alebo pri pomyslení na slovo prostata vás chuť na kávu aj prejde? Vedeli ste, že muži sa hanbia chodiť k niektorým lekárom?

My, muži sa radi vystatujeme a naparujeme, je to taká naša kohútia črta. Ale spýtajte sa takého, čo sa práve predvádza, kedy bol naposledy u urológa na preventívnej prehliadke. Verte mi, väčšine sa ten pyšný kohútí hrebienok na hlave odrazu ohne nadol.

Urológ? Podľa dostupných údajov na preventívne prehliadky (odporúčané a plne hradené zo zdravotného poistenia!) k urológovi chodí len 6 % mužov nad 50 rokov. Tí ostatní sa asi hanbia, nechcú sa starať o svoje zdravie, alebo jednoducho si myslia, že keď nepôjdu k urológovi, tak im nezistia žiadnu chorobu a teda sú v zásade zdraví. Pre zaujímavosť, na pravidelné gynekologické prehliadky chodí takmer 40 percent všetkých žien nad 18 rokov. Návšteva urológa je pre väčšinu mužov rovnako nepredstaviteľná ako výlet na mesiac.

Kedysi v roku 2003 vymysleli dvaja mladí muži, že si nechajú narásť fúzy a upozornia tak na problém s rakovinou prostaty. A vznikol Movember, spojenie slov November a Moustache, čo znamená fúzy po anglicky (prirodzene, prevzaté z francúzštiny). Movember chce upozorniť na jeden fakt – my, muži, podceňujeme svoje zdravie. A urológa s obavami navštevujeme len vtedy,  keď nám niečo nefunguje... Vedeli ste, že 40 % mužov v strednom veku (ne)priznáva erektilnú dysfunkciu, čo je výsledkom nefungovania napríklad aj prostaty? 

Rakovina prostaty je najčastejšou mužskou formou rakoviny a hoci panuje mýtus, že sa týka starších mužov, pravdou je, že už po štyridsiatke by sme mali chodiť k urológovi pravidelne. Prevencia môže byť život zachraňujúca. A navyše zdravý muž je sexy.

Možno sa vám zdá slovenské zdravotníctvo ako nie práve najlepšie. Môžete frfľať na tisíc vecí, môžete nadávať na čakacie doby, nemusí sa vám páčiť to či ono. Ale, priatelia, systém preventívnych prehliadok, vrátane tých gynekologických pre ženy a urologických pre mužov, je jedno z najlepších opatrení, ktoré v slovenskom zdravotníctve máme. A že ho muži nevyužívajú je síce slobodné rozhodnutie, ale z môjho pohľadu lekára a muža aj tak trochu hlúposť.

Priatelia, ženy bojujú už roky aktívne za preventívne prehliadky pri rakovine prsníka a krčka maternice. Robia to, lebo im záleží na svojom zdraví a živote.

Niektorí páni si na Movember zapúšťajú fúzy. Dávajú tak najavo, že na svoje zdravie myslia aspoň teraz. Ja som fúzatý celý rok. Skúste, sa len nezasmiať popod fúzy, ale objednajte sa k urológovi na preventívku. Robíte to pre seba a pre svoju partnerku.

A možno po dobrých správach si budete vykračovať ako ten kohút, pyšný, že ste to dokázali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.


Už ste čítali?