Prečo sa očkovanie spochybňuje?

Autor: Jaroslav Ridoško | 14.11.2019 o 13:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  4698x

Je len málo objavov v medicíne, ktoré priniesli tak nesmierny progres a viditeľný prospech ľudstvu, ako je očkovanie. A napriek tomu sa spochybňuje. Počúvam názory, že kto nedá zaočkovať svoje dieťa, dopúšťa sa trestného činu?

Pred pár dňami ste možno boli na hroboch svojich blízkych. Ak ste sa pozerali dobre, tak ste zrejme v starších častiach cintorínov mohli vidieť aj detské hroby. Tie deti pred sto rokmi neumierali na počítačové hry či ochorenia spôsobené obezitou. Ale na ochorenia ako sú záškrt, osýpky, čierny kašeľ.

Že tieto choroby prakticky neexistujú? Aj to je jeden z argumentov odporcov očkovania. Neexistujú?  Dnešní lekári ich nepoznajú, lebo detí i dospelých s čiernym kašľom v ambulanciách či nemocniciach prakticky neuvidíte, keďže tieto ochorenia vymizli práve vďaka očkovaniu. 

Verejné zdravotníctvo nie je o budovách nemocníc, ale o projektoch, ktoré vytvárajú priaznivé prostredie pre zdravie obyvateľstva. Nedávno  bol v parlamente  predkladateľom stiahnutý návrh, podľa ktorého do škôlok nemali nastupovať nezaočkované deti. Škoda, boli by sme zase o veľký krok ďalej v zlepšovaní verejného zdravia.

Bol to jeden z najlepších možných postupov, ako dať zjavne najavo, že neočkované deti sú hrozbou. Pre celú spoločnosť. Nielen preto, že rodičia ich odmietli chrániť pred infekčnými ochoreniami, ale aj preto, že môžu byť bacilonosičmi a môžu šíriť vírus aj medzi zdravú populáciu a často aj medzi deti so zníženou imunitou.

Návrat osýpok aj na Slovensko, je len ukážkou, že nedôsledná práca s očkovaním sa nám môže ľahko vypomstiť.

V žiadnom prípade si nemyslím, že slovenské zdravotníctvo je bezchybné a je čo zlepšovať. Od prístupu nemocničného personálu k pacientom až po potrebu neustáleho zlepšovania špičkových pracovísk. Ale niektoré veci v našom systéme boli a sú dobre nastavené a len hlúposťou a vplyvom konšpiračných teórií  a plamenných zástancov hoaxov na internete sa naburávajú. Klamstvá o škodlivosti očkovania sprevádzajú dejiny očkovania prakticky od počiatkov.

Očkovanie je však jedno z najlepších opatrení verejného zdravotníctva, aké sme dosiahli a mali by sme si ho udržať v čo najlepšej forme. Inak sa na tie cintoríny deti s infekčnými ochoreniami veľmi rýchlo vrátia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.


Už ste čítali?